Café Bluescorner med Maja og Claus + Jam
Den 31.Maj kl.15.00.
Dørene åbnes kl.14.00.
Gratis entré
Blues med kant og nærvær
Maja & Klaus er en duo fra Svendborg
som spiller jazzy blues og folk samt egne kompositioner inde for genren - blues with soul, som vi kalder det.
Fra det desperate, rå udtryk til det følsomt indlevende, tager Maja og Klaus publikum med på en rejse igennem sange som udtrykker frustrationer, håb og kærlighed, som er musikkens inderste væsen.
Den gode, enkle fortælling, de store følelser og retten til at være menneske med alt hvad dertil hører, er historien som musikken fortæller.
Maja & Klaus har spillet sammen siden 2016. Siden har de spillet i hele landet samt i Tyskland.
Maja Kvist har mange års erfaring som sangerinde i soul, pop, jazz & blues. Maja har desuden været gospelkor og rytmisk korleder.
Klaus B. Jensen har spillet guitar og sunget blues i mere end 40 år. Klaus er desuden front figur i det velrenomerede blues orkester: "Baba & The Tonebones"
Begge er sangskrivere.
Dato
fredag 31. maj 2024
|
|
Arrangør |
|
Lokation |
Tøjhuset |
Start |
15:00 |
Dørene åbner |
14:00
|
Pladser |
Siddepladser |